Unofficial results from Monday’s municipal elections in Central Alberta. Not all results were available at press time.
* denotes incumbent
City of Red Deer
Mayor
Veer, Tara 16,581
Burke, Sean 2,172
Council (elect eight)
Dawe, Michael 12,229
*Handley, Tanya 9,658
*Wyntjes, Dianne 9,173
*Lee, Lawrence 8,784
*Buchanan, Buck 7,430
*Johnston, Ken 7,364
*Wong, Frank 6,284
Higham, Vesna 6,283
*Mulder, Lynne 6,094
More, Rick 5,661
Wieler, Jonathan 4,703
Johnson, Ted 3,532
Moore, Jeremy 3,499
Smith, Jordy 3,305
Goulet-Jones, Calvin 3,257
Unland, Brice 3,088
Bergeron, Sandra (Sam) 2,759
Callin, Valdene 2,753
Slubik, Matthew 2,158
Manderville, Doug 2,002
Friss, Robert 1,866
McCoy, Bobbi 1,691
Kristinson, Jim 1,550
Bayongwa, Bayo Nshombo 1,385
Kingsfield, Cory 1,376
Miller, Ian 1,186
Chapin, Matt 978
Maciborsky, Kris 932
Habuza, Jason 539
Red Deer Public School Trustees (elect seven)
*Manning, Bev 5,609
*Stuebing, Bill 5,008
*Macaulay, Dianne 4,724
Buchanan, Nicole 4,596
*Christie, Bill 4,435
Woodward, Laurette 4,137
*Peacocke, Cathy 4,124
*Watters, Jim 4,077
Tweedie, Jaelene 3,693
*Lemke, Dick 3,608
Woods, Chris 3,560
Sommers, Angela 3,541
Chillibeck, Jason 2,548
O’Connor, Patrick 2,220
Chapin, Matt 2,140
Ordman, Ben 1,559
Red Deer Catholic Trustees Red Deer (elect five)
*LaGrange, Adriana 3,716
*Watson, Anne Marie 3,597
*Hollman, Murray 3,230
Pasula, Kim 2,852
Leyson, Cynthia 2,364
Smith, Carlene 2,195
**Heistad, Sharla (QE2 Ward)
Lonsdale, Dorraine (Hwy 2 Ward)
*McNiff, Liam (Hwy 2 Ward)
Bashaw (All acclaimed)
Mayor
Penny Shantz
Council (Elect four)
*Rosella Peterman
*Lynn Schultz
*Darren Pearson
Rob McDonald
Bentley
Mayor
Rathjen, Greg 208
Haarstad Petten, Lynda 159
Council (Elect four)
Carefoot, Lloyd 246
Maki, Neil 242
Talsma, Doug 166
*E. Knutson, Cora 163
Garries, Richard (Rick) 160
*Howard, Basil Wayne (Butch) 151
Big Valley (Elect three)
*Schell, Sandra 123
Grover, Dwayne Robert 90
Nibourg, Harry 86
Olive-Kilpatrick, Ron 73
Houle, Daniel Alan 63
*Johnson, Asaph Ken 28
Noon-Ward, Michael 10
Dressler, Dorothy 5
Blackfalds
Mayor
Richard Poole 863
Gary Smith 215
Council (Elect six)
Svab, Laura 708
*Taylor, Will 672
Hoover, Jamie 489
Appel, Marina 476
Stendie, Rebecca 472
*Olfert, Ray 456
*Sutherland, Nicole 452
Sernecky, Karen 438
Tutty, Wayne 366
Wolfe, Vince 339
Rosenfelt, Carol 202
Myslicki, Jennifer 193
Francis, Michael 161
Bowden
Mayor
*Stuart, Robb 219
Wilson, Earl 99
Council (All Acclaimed)
*Gamble, Sandy
Brown, Randy
*Webb, Paul
*Milaney, Wayne
Pion, Crol
Kelm, Kerry
Castor (All Acclaimed)
*Elhard, Richard
Kilner, Trudy
*Nelner, Lonny
*Nichols, Tony
*Ryan, Travis
*Wismer, Brenda
*Zinger, Rod
Clive (Elect five)
*Henry, Luci 148
Penney, Norma 134
Whelan, Jeremy 131
Hallman, Tracey 121
Russell, Susan 88
*Krochak, Bev 84
*Graden, Dan 77
Clearwater County
Division One
Duncan, Jim (Acclaimed)
Division Two
Laird, Cammie Laird 293
Wymenga, Dick 161
Greenwood, Kyle 72
Division Three
*Maki, Curt 146
Lougheed, Daryl 225
Jeffery, Megan 19
Division Four
*Vandermeer, John (Acclaimed)
Division Five
*Bryant, Bob 108
Garnier Spongberg, Andrea 35
Laing, Theresa 407
Division Six
Hove, Timothy 148
Spencer, Diana 147
Nafziger, Lorissa 50
Division Seven
Swanson, Michelle 312
*Alexander, Pat 164
Coronation (Elect five)
Checkel, Ron 216
*Horkoff, Victoria 206
*Alderdice, Brett 196
*Stannard, Mark 190
*Brigley, Jackie 183
*Cook, Shelley 176
Griffiths, Keith 137
Tkach, Robert 135
Perry, Daryl 58
Delburne (Elect five)
*Dushanek, Darlene 162
*Chandler, Bill 132
Warner, Daphne 125
Wilson, Tim 91
Bourne, Jeff 91
*Reckseidler, Raymond 78
*Faulk, Kathy 75
Van Beest, Evelyn 72
Miller, Raymond 68
Loblaw, Susan 48
Eckville (Acclaimed)
Mayor
Posti, Helen (Acclaimed)
Council (All acclaimed)
Chapman, Ken Chapman
Ebden, Colleen
Engen, Karin
Meyers, Dwayne
Phillips, Laurie
See, Kevin
Innisfail
Mayor
Romane, Jim 1,168
*Spiller, Brian 727
Council (Elect six)
Barclay, Jean 1,409
Hill, Donnie 1,309
Carritt, Glen 1,138
*Bates, Gavin 974
Rieberger, Danny 956
*Bos, Doug 864
Flemming, Mary 729
Lamboo, Christa 671
King, Ron 594
Sande, Angela 564
David Toms 278
Lacombe
Mayor
Creasey, Grant 1,964
Bouwsema, Peter 1,417
Council (Elect six)
Hibbs, Thalia 2,457
Hoekstra, Cora 2,265
Jacobson, Jonathan 1,672
Ross, Chris 1,622
Gullekson, Don1,575
*Konnik, Reuben 1,562
*McQuesten, W.J. (Bill) 1,349
*Armishaw, Wayne Armishaw 1,348
*Rempel, Wayne 1,124
Smith, Joyce M. 974
Douglas, Sandy (Pepper) 756
Lacombe County
Division 1
Ireland, John Ireland 297
*McDermand, Rod 136
Division 5
*Wigmore, Ken 223
Sumner, Denise 64
Division 2
*Knight, Brenda (Acclaimed)
Division 6
*Stephenson, Keith 243
Szasz, Robert 59
Division 3
*Shepherd, Barb Shepherd (Acclaimed)
Division 7
*Kreil, Dana (Acclaimed)
Division 4 Candidates
*Law, Paula Law (Acclaimed)
Olds
Mayor
Muzychka, Michael (Acclaimed)
Council (Elect six)
*Overwater, Mary Anne 995
Blatz, Wanda 978
*Bearchell, Wade 963
*Harper, Mary Jane 866
*Bennett, Debbie 780
Ryan, Heather 757
*Walsh, Harvey 745
*Durieux, Rudy 727
Bishop, Keith 725
Bueckert, Gordon 499
Stade, Ron 393
Terry, David 310
Cadrin, Matthew 199
Penhold
Mayor
Yargeau, Michael 516
*Cooper, Dennis 324
Council (Elect six)
*Walsh, Mike 497
Hamm, Shawn 444
Kranenborg, Shaun 396
*Sanchez, Sharolyn 380
Muller, Tyrone 357
Denson, Ken 345
Edwards, Robin 297
*Sitter, Kathy 293
Galisky, Cameron 248
Istace, Len 222
Dodman, Mike 215
Radway, Melanie 207
Verburg, Sarah 173
Ponoka
Mayor
*Bonnett, Rick 1,352
Henkelman, Larry 613
Council (Elect six)
Ferguson, Kevin 1,537
Dillon, Ted 1,476
*Prediger, Carla 1,391
*Underhill, Teri 1,129
Nelson, Clayton 899
*Lyon, Sandra 799
*Yaworski, Marc 568
Perepelitza, Adria 489
Jacobson, Curtis 469
Nelson, Greg 428
Geuder, Edwin 293
McPherson, David 211
Ponoka County
Division 1 (Acclaimed)
*Liddle, Bryce
Division 2 (Acclaimed)
*Matejka, Mark
Division 3 (Acclaimed)
*Weir, Doug
Division 4 (Acclaimed)
*McLauchlin, Paul
Division 5
*Hartford, Nancy 259
Valstar, Jason 66
Red Deer County
Mayor
*Wood, Jim 2,311
Hanna, Debra 1,181
Division 1 (Acclaimed)
Massier, Philip
Division 2
*Bota, Jean 383
Collins, Edward 289
Division 3
*Church, Don 352
Depalme, Dana 356
Division 4
Hoar, David 395
*Huelsman, Connie 462
Division 5 (Acclaimed)
*Lorenz, Richard
Division 6
Davidson, Pam 92
*Moore, Christine 267
Stephan, Laura 207
Rocky Mountain House
Mayor
Burke, Tammy 747
Mizera, Sheila 697
Council (Elect six)
Phillips, Len 1,025
*Alderson, Jason 934
Narang, Michelle L. 770
Collinson, Scott 715
Fraser, Merrin 689
Brown, Randal(Randy) Keith 584
Kult, James (Jim) 521
Howard, Georgia R. 386
Muyres, Kirby W. 276
Courtis, Jennifer Richell 229
Stettler
Mayor (Acclaimed)
Nolls, Sean
Council (Elect six)
Pfeiffer, Scott 1,003
Lawlor, Gord 988
*Fischer, Malcolm John 944
Barros, Cheryl 786
Smith, Wayne G. 614
*Campbell, Al 604
*Bachman, Darcy 555
*Brown, Will 577
Randell, Travis
Smith, James (Jim)
Sundre
Mayor
*Leslie, Terry 396
Vardas, Chris 293
Council (Elect six)
*Funke, Cheri 535
*Isaac, Paul 463
Warnock, Richard E. 454
Dalke, Todd 447
Preston, Charlene 385
Wolfe, Robert 363
Toone, Pat 358
Davis, Sean Patrick 338
County of Stettler
Ward 1: Byemoor-Endiang:
*Stulberg, Les 149
Somerville, Rob 76
Ward 2: Big Valley
*Grover, Dave 152
Schiffner, Terry 69
Ward 3: Botha-Gadsby
Clarke, Larry 209
Hoekstra, Elaine 24
Ward 4: Stettler
*Gendre, Ernie 199
Chapman, Blake 111
Ward 5: Erskine South-Warden
*Nibourg, James 155
Marshall, Earl 62
Ward 6: Erskine-Buffalo Lake
Neitz, Cheri 111
Marshall, James 107
*Gendre, Joe 94
McKay, Doug 73
Ward 7: Donalda-Red Willow
Nixon, Wayne (Acclaimed)
Sylvan Lake
Mayor (Acclaimed)
Sean McIntyre
Council (Elect six)
*Chernoff Hanson, Megan 1,344
*Payne, Jas 1,205
Rilling, Teresa 1,081
*Parsons, Graham 1,045
Mearns, Tim 1,040
Kloss, Kendall 1,027
*Lust, Chris Lust 839
*Prete, Matthew 570
Everest, Charles 569
Wiens, Deborah 503
Iverson, Ted 401
Carriere, Daryl Carriere 289
Roshuk, Star 254
McGeough, P. Barry 186
Three Hills
Mayor (Acclaimed)
Timothy Shearlaw
Council (Elect six)
Wildeman, Raymond 698
*Leo, Harold 559
Sept, Marilyn 518
*Wiebe, Vernon David 512
Hamm, John 506
*Campbell, Al 477
Mottus, Corey Ryan 472
*Howe, Ronald 397
*Diack, Terry Ann 338
*Nadeau, David 320
Cuthill, Bob 280
Dalgetty, Karen 255
Trochu
*Cunningham, William (Bill) 262
Armstrong, Chris 258
*Kletke, Barry 225
Munro, Bonnie 213
*Reeds, Christopher 202
*Lumley, Cheryl 183
*Stephan, Ed 173
Donohoe, Mary (Maureen) 128
*Garneau, Mark 78
Doran, Stuart 66
Tripp, Blue 61
Mountain View County
Division 1
Fulton, Dwayne 257
*Sayer, Jeremy 209
Division 2
Harris, Greg 184
*McKean, Patricia 177
Division 3
*Milne Duncan (Acclaimed)
Division 4
*Beattie, Bruce (Acclaimed)
Division 5
*Aalbers, Angela 153
Tudor, Robin 135
Division 6
Johnson, Peggy 160
Nan, Wim 138
Orr, Jodi 80
Division 7
Al Kemmere (Acclaimed)