Find us on Facebook Follow us on Twitter

LATEST NEWS:

Red Deer Advocate - Sports
TEXT
  • letter
  • print
  • follow

Exelta wins big at host competition

Members of the host club claimed the top four overall positions in the national youth gymnastics category of the Exelta Cup men’s gymnastics and men’s/women’s trampoline/tumbling competition during the weekend.

Alan Ng of the Exelta Gymnastics Club finished first overall in the national youth, while clubmates Findlay McCormick, Dylan Patsula and Conner Trepanier placed second, third and fourth.

Ng took top honours in the vault and parallel bars events and was second in each of the floor, pommel horse, rings and high bar events, while McCormick was first on the floor, rings and pommel horse, second in each of the vault and high bar exercises and fourth on the high bars.

Patsula placed first on the high bars, third in each of the floor, pommel horse and parallel events, fourth on the rings and fifth in the vault, with Trepanier getting third in the rings, high bar and vault exercises, and fourth on the floor, pommel horse and parallel bars.

Meanwhile, Braden Lord was eighth overall in the level 2 (12 and under) category after finishing first in the vault, fourth on the pommel horse and ninth in each of the floor, rings, parallel bars and high bar exercises.

Jared Hoffman was second all around in level 3 (13 and over), finishing first on the high bars, second on the pommel horse, third on the parallel bars, fourth in the vault and rings events and sixth on the floor.

l Savanna Chanminaraj finished first in the provincial 1 women’s tumbling, while Benn Bilsborrow placed second in men’s provincial 2 trampoline and teamed with Carter Pisko to take second spot in the provincial 2 synchronized events.

Other top 10 Exelta results: Fourth — Pisko, provincial 2 men’s trampoline; Bilsborrow, provincial 2 men’s double mini trampoline (DMT); Sixth — Bilsborrow, provincial 1 tumbling; Paige Tiegs, provincial 1 women’s trampoline; Seventh — Rhian Gordon Eddy, provincial 2 women’s trampoline; Kielyn Smith, provincial 1 (12 and over) women’s trampoline; Pisko, provincial 1 tumbling; Eighth — Pisko, provincial 2 DMT; Erika Blair, provincial 2 women’s trampoline; Analeigh Hawryszko, provincial 1 (12 and over) women’s trampoline; Pisko, provincial 2 men’s DMT; 10th — Chanminaraj, provincial 2 trampoline; Karys Zirk, provincial 1 women’s trampoline.

 
TEXT

COMMENTS

COMMENTING ETIQUETTE: To encourage open exchange of ideas in the Red Deer Advocate community, we ask that you follow our guidelines and respect standards. Personal attacks, offensive language and unsubstantiated allegations are not allowed. More on etiquette...

 

 

follow us on twitter

Featured partners